Borsa İstanbul'da en büyük halka arz büyüklüğü sıralamasında ilk sıralarda yer alan Limak Çimento (LMKDC) yarın itibariyle işlem görmeye başlıyor. Çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin arasına yarın itibariyle Limak Doğu Anadolu Çimento (LMKDC) katılacak.

Borsa İstanbul'dan LMKDC Halka Arz Hakkında Açıklama

Çimento şirketi, 14-15-16 Şubat tarihlerinde 16,20 TL fiyatla halka arz edilmişti. Yıldız Pazar’da işlem görecek olan LMKDC hisseleri, bugün KAP’ta duyurulan “BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Katılım Tüm, BIST Sınai ve BIST Taş Toprak” endekslerine girecek. Endekslerde şirketin pay sayısı 516.179.700, fiili dolaşımdaki pay oranı ise yüzde 30 olarak hesaplanacak.

LMKDC Halka Arz Özet Bilgiler

Klinker ve çimento üretimi üzerine faaliyet gösteren LMKDC halka arzında toplam 155.930.000 adet hisse yatırımcılara arz edildi ve hisselerin adet fiyatı 16,20 TL olarak belirlendi. 155 milyonu geçen lot sayısının 130.000.000 adeti sermaye artırım yoluyla 25.930.000 adeti ise ortak satışı ile gerçekleşecek. Halk Yatırım'ın konsorsiyum liderliğini yürüttüğü dev şirketin halka arz büyüklüğü de bir o kadar dikkat çekici görünüyor. 2024'ün en büyük halka arzı olarak kayıtlara geçen şirket, aynı zaman 2023'ün ise en büyük arz büyüklüğüne sahip şirketleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bu süreçte elde edilecek gelirin tamamı Ergani Çimento Fabrikasının Devralınması üzerine harcanacak. LMKDC'nin onaylı izahname ile taahhüt ettiği detaylar şu şekilde:

  • Şirket 1 yıl süreyle sermaye artırımı yapmayacak.
  • Şirket ortakları 1 yıl boyunca pay satışı gerçekleştirmeyecek.
  • Fiyat istikrarı işlemi planlanmaktadır.

Halka arzda gerçekleştirilen dağıtım oranları ise şu şekilde:

Borsaya Bir Maden Şirketi Daha! 20 Milyon Lot Halka Arz İçin Onay Bekliyor Borsaya Bir Maden Şirketi Daha! 20 Milyon Lot Halka Arz İçin Onay Bekliyor
  • %70 Yurt İçi Bireysel Yatırımcı
  • %30 Yurt İçi Kurumsal Yatırımcı

LMKDC KAP Açıklaması

Borsa İstanbul tarafından LMKDC halka arzı hakkında yapılan KAP açıklaması şöyle: "LIMAK DOGU ANADOLU payları, 22/02/2024 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Katılım Tüm, BIST Sınai ve BIST Taş Toprak endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 516.179.700, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %30 olarak dikkate alınacaktır."

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.