6-10 Mayıs haftasında şirketler tarafından bedelsiz sermaye artırım bildirileri birçok yatırımcının dikkatini çekti. Bu hafta bedelsiz kararı alan şirketler ve oranları belli oldu. Bedelsiz sermayer artırımı yapan şirketler son dönemde yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu hafta içerisinde Kamu Aydınlatma Platformu üzerinden bedelsiz sermaye artırımı kararı alan şirketlerin detayları ve bedelsiz oranları belli oldu.

BEDELSİZ KARARI ALAN ŞİRKETLER

Bu hafta içerisinde Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bedelsiz sermaye artırımı yapacak 7 farklı şirket bulunuyor. Şirketler tarafından alınan bedelsiz kararları farklı oranlarda ve farklı günlerde gerçekleşti. Bedelsiz kararı sonrasında şirketler SPK'ya başvuruda bulunacak. Başvuru sonrasında 2 ay gibi bir süreç sonrasında bedelsiz kararı onaylanabilecek. Fakat bazı durumlarda bu süreç 2 ayın çok üzerinde yaşanabiliyor. İşte 6-10 Mayıs tarihleri arasında bedelsiz sermaye artırımı kararı alan şirketler ve detaylar;

Vakıf Finansal Kiralama A.Ş. (VAKFN)

Vakıf Finansal Kiralama A.Ş. (VAKFN), dün itibariyle Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada 2023 yılı karından 1.370.934.895,01 TL'nin bedelsiz pay olarak hissedarlara dağıtılması kararının verildiği açıklandı. Alınan kararla birlikte şirket 68,54674 bedelsiz sermaye artırımı yaparak hisse sahiplerine pay dağıtımı gerçekleştirecek. 

Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş (EKSUN)

Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş (EKSUN), tarafından 9 Mayıs tarihinde yapılan KAP bildirisine göre şirket yüzde 757,14285 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapacak. Yapılan bildiride şirketin 70.000.000 TL olan ödenmiş sermayesinin 530.000.000 TL artırılarak 600.000.000 TL'ye çıkartılmasına karar verilmişti.

Sarkuysan Elektrolit Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SARKY)

Sarkuysan Elektrolit Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SARKY) 6 Mayıs Pazatesi günü yaptığı KAP bildirisinde şirketin 2023 yılı kar payından karşılanarak %20 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapacağı açıklandı.  Hisse sahipleri SPK tarafından yapılacak onay ile birlikte payları yüzde 20 oranında artacak.

Borsada Bu Hafta En Çok Kazandıran Şirket Hisseleri Borsada Bu Hafta En Çok Kazandıran Şirket Hisseleri

DAP Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. (DAPGM)

DAP Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. (DAPGM) tarafından 8 Mayıs tarihinde yapılan KAP bildirisinde şirketin 413.599.221 TL olan sermayesinin 2.236.400.779 TL bedelsiz artırılarak 2.650.000.000 TL'ye çıkartma kararı aldığı açıklanmıştı. Şirket tarafından yapılacak bedelsiz oranı yüzde 540 olurken hissede 100 payı olan birinin bedelsiz sermaye artırımı sonrasında  640 lotu olmuş olacak.

Türkiye Sigorta A.Ş.’nin (TURSG)

Türkiye Sigorta A.Ş. (TURSG) tarafından 10 Mayıs tarihinde Kamu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan bildiride şirket, bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan bildiride bedelsiz sermaye artırımının yüzde 330,47 gerçekleşeceği açıklandı.

Güler Yatırım Holding A.Ş. (GLRYH)

Güler Yatırım Holding A.Ş. (GLRYH) tarafından KAP'a yapılan bildiride şirketin yüzde 200 oranında bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığı duyuruldu. Şirket 120.000.000.-TL olan sermayesinin 480.000.000.-TL artırılarak 600.000.000.-TL'ye çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı. SPK tarafından yapılacak onay sonrasında şirketin hisseleri dağıtılacak.

Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. (RYSAS)

Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. (RYSAS) şirketi geçtiğimiz günlerde yüzde 300 oranında bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığını duyurdu. Reysaş Taşımacılık, 2 milyar TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 500 milyon TL olan çıkarılmış sermayesini, tamamı geçmiş yıl karşılanmak üzere 1,5 milyar TL artırılarak 2 milyar TL’ye çıkarılacağını açıkladı. Şirket tarafından alınan sermaye artırımının onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurulduğu bildirildi.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.