Borsa İstanbul tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiriye göre Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 4 hisseye yasak getirildi. Yapılan açıklamaya göre o hisseler için yasak veya tedbir kararının alındığı bildirildi. Yatırımcılar getirilen yasak veya tedbir kararının hangi hisselerde olduğunu merak etmeye başladı. Getirilen tedbir veya yasaklar hisselerdeki işlemlerin kısıtlanmasına neden olurken hisse fiyatları da bu durumdan etkileyebiliyor. Yeni yapılan bildiriye göre hisselere getirilen tedbir veya kararlar 1 ay süreyle geçerli olacak.

Son Ayda Halka Arz Olan Şirketten Temettü Müjdesi! Tarih Belli Oldu Son Ayda Halka Arz Olan Şirketten Temettü Müjdesi! Tarih Belli Oldu

O HİSSELERE TEDBİR VEYA YASAK GETİRİLDİ

Kamu Aydınlatma Platformu'ndan (KAP) yapılan bildiriye göre; Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 31 Mayıs seans sonuna kadar Plastikkart (PKART), Söktaş Tekstil (SKTAS) ile Ulusal Faktoring (ULUFA) hisseleri hakkında kredili işlem yasağı ve MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar (MMCAS) hissesi hakkında emir paketi tedbiri kararı alındı.

Hisselere getirilen yasak ve tedbir kararlarının 31 Mayıs tarihinde son bulacak. 1 Haziran tarihinde tekrar hisselerde yasaksız şekilde işlem yapılabilecek. 

Borsa İstanbul tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PKART.E, SKTAS.E ve ULUFA.E payları 03/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

EMİR PAKETİ TEDBİRİ NEDİR?

Borsa İstanbul'da emir paketi tedbiri, yatırımcıların işlem yaparken etkin bir şekilde piyasada olumsuz durumları önlemek amacıyla alınan bir güvenlik önlemidir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.