Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (AKSA) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla birlikte bedelsiz sermaye artırımı için SPK'ya başvurdu. Şirket tarafından yapılan bedelsiz sermaye artırımı kararı sonrasında yatırımcılar gözünü şirket hisselerine çevirdi. Yapılan açıklamada şirketin bedelsiz sermaye artırımının yüzde 1100 şeklinde gerçekleşeceği bildirildi.

5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak 5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak

Aksa Akrilik Kimya şirketi tarafından yapılan açıklamada 3.561.250.000 TL bedelsiz sermaye artırımı yapılarak sermaye tutarı 3.885.000.000 TL seviyesine getirildi. 26 Nisan tarihinde alınan karar sonrasında yatırımcılar  gözlerini AKSA hisselerine çevirdi. Tamamı iç kaynaklardan karşılanacak olan sermaye artırımı sonrası hissedarlara yüzde 1100 oranında bedelsiz pay verilecek.

AKSA BEDELSİZ SONRASI KAÇ PAYIM OLUR?

Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (AKSA) tarafından SPK onayına sunulan sermaye artımı başvurusunun onaylanması halinde hissedarlar yüzde 1100 oranında bedelsiz lot alacak. Bedelsiz onayı sonrası hisse sahiplerine her 1 lot hisse için 11 lot daha bedelsiz hisse verilecek.

Şirketin yüzde 1100 oranında bedelsizi için hak kullanım tarihinde 120 TL olduğu düşünüldüğünde hesabında 100 lot AKSA hissesi bulunan birinin bedelsiz onayı öncesinde hesabındaki 100 lotun değeri 12.000 TL olacaktır. Bedelsiz kararının onaylanması sonrasında aynı yatırımcı 1200 lot sahibi olacak. Fakat yapılan bölünmeyle birlikte 1200 lot hissenin değeri yine 12.000 TL olacaktır. Yapılan bedelsiz sermaye artırımı payların daha erişilebilir olmasını sağlayacak.

AKSA BEDELSİZ NE ZAMAN ONAYLANACAK?

Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (AKSA) şirketinin bedelsiz sermaye artırımına ilişkin son açıklaması 26 Nisan 2024 tarihinde yapıldı, Bedelsiz için onay beklenen kurum olan SPK'dan ise henüz herhangi bir kabul veya ret açıklaması gelmedi. SPK'dan gelecek onay açıklamasıyla birlikte AKSA bedelsiz pay dağıtımı gerçekleştireceği tarih, finansal kiralama şirketi tarafından KAP'ta duyurulacak.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.