Borsa İstanbul A.Ş. tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiriyle 7 hisse için tedbir kararı alındığı duyuruldu.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamayla birlikte volatilite bazlı tedbir sistemi kapsamında borsada ani fiyat hareketlerini önlemek için bazı tedbir ve yasak kararları alınıyor. Bazı hisseler için alınan bu kararlar piyasaki ani fiyat dalgalanmalarının oluşturabileceği olumsuz etkileri en aza indirgemek için uygulanıyor. Volatilite bazlı tedbir sistemi genellikle oluşan ani dalgalanmalarda devreye alınarak aşırı oynaklık durumunda işlem yapılmasını geçici olarak durdurulabilmekte. 

7 HİSSE İÇİN KARAR AÇIKLANDI

SPK tarafından alınan yeni kararlarla birlikte 7 hisse için Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında tedbir kararı alındığı bildilrildi. Yapılan açıklamaya göre ETILR, GSDDE, METRO, OYLUM ve ZEDUR hisselerinin 14 Haziran tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyeceği bildirildi. Bununla birlikte BALAT ve YGYO hisselerinde de Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 14 Haziran tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceği açıklandı.

5 hisse için kredili işlem yasağı getirilirken 2 hisse için ise emir paketi tedbiri kararının alındığı Borsa İstanbul tarafından bildirildi. Bugün itibariyle geçerli olan yasak ve tedbirler 14 Haziran seans sonunna kadar devam edeceği bildirildi. ETILR, GSDDE, METRO, OYLUM ve ZEDUR hisselerinde 14 Haziran seans sonuna kadar kredili işlem yapılamayacak. Diğer BALAT ve YGYO hisselerinde de emir paketi tedbiri uygulandı.

Borsa İstanbul tarafından KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak 5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ETILR.E, GSDDE.E, METRO.E, OYLUM.E ve ZEDUR.E payları 15/05/ 2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BALAT.E ve YGYO.E payları 15/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir."

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.