Sağlık ve ilaç sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Gen İlaç (GENIL) dev sözleşmeye ilişkin detayları yatırımcılarına sundu.

Gen Ilac Genil

Sağlık Şirketi Art Arda Anlaşmalarını Duyurmaya Devam Ediyor Sağlık Şirketi Art Arda Anlaşmalarını Duyurmaya Devam Ediyor

Başta Nöroloji olmak üzere sırasıyla, Endokrinoloji ve Nefroloji olmak üzere Onkoloji, Hematoloji ve Pediatri branşlarında kullanılması için ilaç ve ürün üretimi gerçekleştiren Gen İlaç (GENIL), söz konusu sözleşmeye ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) açıklamalarda bulundu.

GENIL 500 Milyon Liralık Anlaşmayı Açıkladı

Gen İlaç, Türkiye'de Recordati Grup İlaçlarının tek yetkili distribütörü olarak atandı ve 2024 yılında cirosunun 500 milyon TL'nin üzerinde artması bekleniyor.

Recordati Grup Şirketleri ile yapılan özel distribütörlük anlaşmasıyla, Gen İlaç; Qarziba ilacının yanı sıra Cosmegen, Cystadane, Cystadrops, Cytagon, Normosang, Isturisa, Carbaglu ve Signifor gibi ilaçların da Türkiye'deki tek yetkili dağıtıcısı oldu.

Söz konusu anlaşma 1 Mart 2024'ten itibaren geçerli olacak ve 1 Mart 2028'e kadar devam edecek.

Ürün Portföyü ve Satış Hacmi Yükselecek

Gen İlaç, bu ilaçların Türkiye'ye ithalatını, satışını ve dağıtımını üstlenecek. Sağlık şirketi, yeni ilaçların 2024 yılı toplam satışlarına 500 milyon liradan fazla katkı sağlamayı hedefliyor.

2023 yılı dokuz aylık döneminde 4,4 milyar TL ciro elde eden şirketin, bu yeni anlaşma ile ürün portföyünü genişletmesi ve satış hacmini artırması bekleniyor.

GENIL KAP Açıklaması

İlaç şirketi GENIL'in KAP'ta yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

"Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("GEN") ile Recordati Grup Şirketlerinden, EUSA Pharma (UK) Limited, Recordati Rare Diseases, Recordati AG Rare Diseases Branch ve Recofarma İlaç ve Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere münhasır distribütörlük sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır. Sözleşme, yenileme hükümlerine de tabi olmak üzere, 1 Mart 2028 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

Bu Sözleşme ile GEN, halihazırda ithal etmekte olduğu, EUSA Pharma (UK) Limited'e ait Qarziba adlı ilaca ek olarak, Cosmegen, Cystadane, Cystadrops, Cytagon, Normosang, Isturisa, Carbaglu, Signifor adlı ilaçların da Türkiye'ye ithali ve Türkiye'de satışı ve dağıtımı konusunda münhasıran yetkilendirilmiş ve bu ilaçlar için Türkiye'de tek yetkili distribütör haline gelmiştir.

Böylece, Qarziba adlı ilaca ek olarak şirketimizin ilaç portföyüne 8 yeni ilaç daha dahil edilmiştir.

Söz konusu Sözleşmenin ve sayılan ilaçların Şirketimizin 2024 yılı toplam satışlarına katkısının 500.000.000,00 TL'nin (Beş Yüz Milyon Türk Lirası) üzerinde olması beklenmektedir."

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.