İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. (IZMDC), tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şirket maddi duran varlık satımı gerçekleştirdiğini açıkladı. Yapılan bu satış işlemiyle birlikte şirketin faaliyetlerini optimize etmek ve şirketin uzun vadeli stratejik hedeflerine daha uygun bir yapı oluşturmak amacıyla gemi faaliyetlerini bitirdiği açıklandı.

742 MİLYON TL'LİK SATIŞ DUYURULDU

İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. (IZMDC), tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şirketin Sea Diamond Shipping & Trading Co firması ile bünyesinde bulunduğu kuru yük gemilerinin satışına ilişkin detaylar paylaşıldı. Yapılan  Kuru Yük Gemileri, M/V Halil Şahin'in, M/V IDC Pearl'in, ve M/V IDC Diamond satışları için yaklaşık 23.000.000 dolara anlaşma sağlandığı açıklandı. Şirket tarafından yapılan bu satışın maddi duran varlıkların kamuya açıklanan son finansal tablosundaki kayıtlı değerine göre yaklaşık 674.650.883 TL tutarında kar etkisi beklendiği bildirildi.

100 Lotunuz 444 Lot Olacak! Bedelsiz SPK Tarafından Onaylandı Tarih Netleşti 100 Lotunuz 444 Lot Olacak! Bedelsiz SPK Tarafından Onaylandı Tarih Netleşti

Şirket tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi;

"Şirketimizin 04.03.2024 tarihli Özel Durum Açıklamasına konu, Şirket bünyesinde maddi duran varlık kategorisinde bulunan Kuru Yük Gemileri, M/V Halil Şahin'in, M/V IDC Pearl'in, ve M/V IDC Diamond'un satış işlemleri tamamlanmıştır.

İşbu açıklamamızın İngilizce çeviri metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir."

IZMDC HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da IZMDC koduyla işlem gören şirket hisseleri 7 Mayıs itibariyle 7,56 TL seviyesinde. IZMDC hisseleri son haftada yüzde 1,82 düşüş gösterirken aylık bazda ise yüzde 7,08 oranında yükseliş gösterdi. Sanayi şirketinin hisseleri yatırımcısına son bir yılda yüzde 68,75 oranında kazanç sağladı. Yaşanan bu artışın enflasyon verilerine çok yakın olması nedeniyle yatırımcı memnun olmadı. Yapılan yeni satış anlaşması sonrasında hisse fiyatlarında nasıl bir değişim yaşanacağı yatırımcılar tarafından merak ediliyor.