Koç Holding, dün yapmış olduğu 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında Şeref Başkanı Rahmi M. Koç tarafından şirket yatırımları hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Türkiye'nin en köklü ve en büyük holding şirketlerinden biri olan Koç holding yaptığı genel kurul toplantısı sonrasında yatırımlar hakkında bilgi verildi. 

Koç Holding 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na; Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarlar katılım sağladı. Olağan genel kurul toplantısı Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerçekleştirildi.

"5 YILDA 11,2 MİLYAR DOLAR KOMBİNE YATIRIMA ULAŞTIK"

Son 5 yılda toplamda 11,2 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirten Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Koç Topluluğu olarak kuvvetli mali gücümüz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, geniş tedarik zincirimiz, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki öncü uygulamalarımız ve etkin risk yönetimi politikalarımız ile bu zorlu dönemde de ülkemiz için değer yaratmayı sürdürdük. Her zaman olduğu gibi kârlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarını titizlikle değerlendirip yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 2023 yılındaki 3,7 milyar ABD doları yatırımla beraber son 5 yılda yaklaşık 11,2 milyar ABD doları kombine yatırıma ulaştık; memleketimize güvendik ve inandık. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de geçen yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk.” ifadelerine yer verildi.

Yatırım Bankası O Hisseden 3,8 Milyar TL'lik Net Alım Gerçekleştirdi Yatırım Bankası O Hisseden 3,8 Milyar TL'lik Net Alım Gerçekleştirdi

"ÜLKEMİZİN ÇAĞDAŞ GELECEĞİNE HİZMET ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç Cumhuriyet’in 100’üncü yılı nedeniyle önemli bir senenin geride bırakıldığını belirterek; “Büyük Atatürk’ün bir asır önce bu ülke için kurduğu hayâllerin, O’nun muasır medeniyet tahayyülünün bugüne kadar başarılanların çok ötesinde olduğunun farkındayız. Koç Topluluğu, bir asırdır işte bu hayâlleri gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor. Bundan sonra daha da çok çalışarak ülkemizin müreffeh ve çağdaş geleceğine hizmet etmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ve diğer yönetim kurulu başkanları tarafından yapılan açıklamayla birlikte şirketin son yıllarda yatırımlarına giderek önem verdiği görülüyor. Türkiye'nin çevresinde yaşanan savaş ve benzeri durumlar nedeniyle birçok hissede yaşanan olumsuzluklar göze alındığında Koç Holding tarafından yapılan bu atılımlar oldukça dikkat çekiyor. 2023 senesinde yapılan toplamda 3,7 milyar dolarllık yatırımla birlikte Koç Holding'in büyüme hedeflerinin devam ettiği de değerlendiriliyor.