Ocak-haziran döneminde Borsa İstanbul'da gerçekleşen halka arzlar ve yatırımcı talebiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Bu süreçte 22 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 54,7 milyon olurken talep büyüklüğü ise 46,6 milyar TL'yi buldu. Halka arzlar, şirketler için alternatif finansman kaynağı olurken, yatırımcıların da ilgi odağı oldu.

1,7 Milyar Lira Borç İle Halka Arz Olan Şirketin Hissesi İlk Günden Taban! 1,7 Milyar Lira Borç İle Halka Arz Olan Şirketin Hissesi İlk Günden Taban!

İlk yarıda tamamlanan halka arz işlemlerinin ardından 22 şirketten 6'sı ana pazarda, 14'ü ise yıldız pazarda işlem görmeye başladı. En çok talep gören şirketler arasında IC Enterra Yenilenebilir Enerji, Altınay Savunma ve Mogan Enerji öne çıktı. Rönesans Gayrimenkul, Lila Kağıt ve Koton gibi şirketler ise halka arz büyüklüğü açısından dikkat çekti.

Yatırımcı talebinde geçen yıla göre önemli bir artış yaşanırken, halka arz edilen şirketlerin performansı da değerlendirildi. Gedik Yatırım'ın Yatırım Danışmanı Yılmaz Altun'un açıklamalarına göre, bazı şirketler yatırımcısına yüksek getiri sağlarken, halka arz endeksinin getirisi ise BIST 100 endeksinin altında kaldı.

Yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörler arasında para politikasındaki değişiklikler ve faiz oranlarındaki artışların alternatif getiri oluşturması gösteriliyor. Bu durum, halka arz hisselerinin performansını etkileyen önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.