Halka Arz Olacak Lojistik Şirketinin Talep Toplama Tarihi Belli Oldu Halka Arz Olacak Lojistik Şirketinin Talep Toplama Tarihi Belli Oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAGEN) son günlerdeki yükselişiyle dikkat çekerken SPK'dan hisse için yasak geldiği duyuruldu. Dün itibariyle tavan olan hisse borsanın kapanmasıyla birlikte Borsa İstanbul'dan yasak Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyuruldu. Yatırımcılar SPK tarafından verilen yasak kararının ne zaman kalkacağını merak ediyor.

1 AY KREDİLİ İŞLEM YASAĞI

Son dönemde birçok yatırımcı tarafından dikkat çeken Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAGEN) hissesi dün tavan değerden günü kapatmıştı. Fakat Borsa İstanbul tarafından senasın kapanmasıyla birlikte şirket hakkında kredili işlem yasağı getirildiği duyuruldu. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından açıklanan yasak Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MAGEN.E payları için 24 Nisan'dan 23 Mayıs'ın senas sonuna kadar kredili işlem yasağı getirildiği duyuruldu.

Borsa İstanbul tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MAGEN.E payları 24/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder." 

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAGEN)  hisseleri tavan olmasıyla birlikte 21,52 TL'den işlem görmekteydi. Borsa İstanbul'da MAGEN koduyla işlem gören hisse haftalık en yüksek 21.52 değerini görürken aylık ise yine aynı seviyede görüldü. MAGEN hissesi yatırımcısına yıllık bazda yüzde 21,52 oranında kazanç sağlarken bu oranın enflasyonun altında olması yatırımcılarının yüzünü güldürmedi. SPK tarafından yapılan kredili işlem yasağının bitmesiyle birlikte MAGEN hisselerinde tekrar alım satım yapılabilecek. 

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir.