Borsa İstanbul (BIST), 6 hisse senedi için tedbir kararı aldığını duyurdu.

Bist Kisitlama Verilen Hisseler

Yapılan incelemelerin sonucunda, 6 hisse senedi için önleyici tedbirlerin uygulanmasına karar verildi.

BİST, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı duyuruda, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, Datagate Bilgisayar DGATE, İntema INTEM ve Smartiks Yazılım SMART hisselerinin 29/02/2024’ten (seansın başlangıcından) 28/03/2024’e (seansın bitimine) kadar krediyle alınıp satılamayacağını bildirdi.

Kervansaray Yatırım Holding KERVN, Metro Petol MEPET ve TGS Dış Ticaret TGSAS hisseleri ise 29/02/2024’ten (seansın başlangıcından) 28/03/2024’e (seansın bitimine) kadar emir paketi uygulamasına tabi tutulacak.

Emir paketi uygulaması, “piyasa emri ve piyasadan limite emir vermenin engellenmesi”, “emir iptal etmenin, emir miktarını azaltmanın ve emir fiyatını kötüleştirmenin yasaklanması” ve “emir toplama bilgisinin sınırlandırılması” gibi işlemleri içeriyor.

BIST'in KAP'ta Yaptığı Açıklamalar

Açığa satış ve kredili işlem yasağına tabi tutulan DGATE, INTEM ve SMART hisseleri için yapılan duyuru şöyle:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DGATE.E, INTEM.E ve SMART.E payları 29/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Aynı gün içerisinde emir paketi tedbirine tabi tutulan KERVN, MEPET, TGSAS gibi hisseler için BIST tarafından yapılan KAP açıklaması ise şu şekilde:

Yatırım Devi 1 Milyar Liralık Satış Yaptı! İşte Satış Yaptığı Hisseler Yatırım Devi 1 Milyar Liralık Satış Yaptı! İşte Satış Yaptığı Hisseler

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KERVN.E, MEPET.E ve TGSAS.E payları 29/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.