TCMB tarafından yayınlanan verilere göre yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden alım satım işlemlerinin detayları belli oldu. 29 Nisan ile sona eren haftada yabancı yatırımcıların ne kadar hisse alıp ne kadar hisse sattığı da belli oldu. 

Yabancı yatırımcılar tarafından Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere yapılan yüklü alımlar ve satımlar ülkemizdeki birçok kişi tarafından takip edilmeye devam ediliyor. Yabancı yatırımcıların ülkemizde işlem gören şirketlere yatırım yapması oldukça önemli olmakta. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aylık ve haftalık olarak yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleşen alım ve satımları yayınlıyor. Yayınlanan bu verilerle birlikte kişiler yatırımlarını şekillendirebiliyor.

154 MİLYON SATIŞ GERÇEKLEŞTİ

Yabancı yatırımcılar 29 Nisan haftasında piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre 154,6 milyon dolar net hisse satışı gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, aynı hafta DİBS (Kesin Alım) net alımları 603,5 milyon dolar oldu. Yurtdışında yaşayan kişilerin DİBS (Ters Repo) satımları net 154,3 milyon dolar, net DİBS (Teminat) alımları 718,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yayınlanan verilere göre DİBS (Ödünç) işlemi yapılmazken, şirket borçlanma senetleri satımları net 4,0 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

SPK'dan O 4 Hisseye Tedbir ve Yasak Kararı SPK'dan O 4 Hisseye Tedbir ve Yasak Kararı

Yurtdışında yaşayan yatırımcılar tarafından Borsa İstanbul'da yaptığı işlemlere bakıldığında hisse senedi stokları piyasa değeri 37 milyar 717,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. DİBS (Kesin Alım) stokları 3 milyar 114,6 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 1 milyar 630,3 milyon dolar, DİBS (Teminat) stokları 2 milyar 391,2 milyon dolar olmuş durumda.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.