Yatırım Şirketi 1,1 Milyar Liralık Alım Yaptı! İşte Alınan Hisseler Yatırım Şirketi 1,1 Milyar Liralık Alım Yaptı! İşte Alınan Hisseler

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan KAP bildirisinde 5 şirket hissesi için kredili işlem yasağı getirildiği bildirildi. Ne zamana kadar geçerli olacak?

Son dönemde piyasalarda yaşanan olumsuz durumlar nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu tarafından tedbir ve yasak kararları alınıyor. Bir hisseye kredili işlem yasağı, belirli bir hisse senedinde veya hisse senedi piyasasında riskleri azaltmak ve piyasanın sağlıklı işlemesini sağlamak amacıyla getirilir. Kredili işlem yasağı getirilmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. Borsa İstanbul tarafından açıklanan kararlar genellikle bireysel yatırımcıların finsansal durumunu korunması hedeflenir. Bunun yanı sıra alınan tedbir ve yasak kararları piyasaların da güvenliğini sağlamaktadır. 

5 HİSSE İÇİN YASAK AÇIKLANDI

Borsa İstanbul son dönemde birçok hisse için tedbir ve yasak kararı alındığını duyurmuştu. Dün yapılan KAP bildirisiyle birlikte bu hisselere 5 tane daha eklendi. Borsa İstanbul tarafından yapılan yeni KAP                    bildirisinde ALTNY, ARZUM, FRIGO, ORCAY ve SRVGY hisseleri için kredili işlem yasağı getirildiği açıklandı. Yapılan açıklamada devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 5 hissenin 26 Haziran seans sonuna kadar bu kredili işlem yasağının devam edeceği bildirildi. 

5 dev şirket hissesi için açıklanan karar birçok yatırımcının dikkatini çekmiş durumda. Pazartesi itibariyle bu şirket hisselerinden kredili işlem yapılamayacak. Böylelikle yatırımcıların büyük riske girmesi engellenirken hisselerde de olumsuz değişimler meydana gelebilir. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ALTNY.E, ARZUM.E, FRIGO.E, ORCAY.E ve SRVGY.E payları 27/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 26/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.