Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), 18 Nisan tarihinde Borsa İstanbul'daki yatırımcı sayısı ve portföy değerleri hakkında verileri yayınladı. Son verilere göre, dün itibariyle borsadaki yatırımcı sayısı 7,6 milyon olarak kaydedildi.

Lotlarınız Katlanacak! Sanayi Şirketinden Yüzde 700 Rekor Bedelsiz Kararı Lotlarınız Katlanacak! Sanayi Şirketinden Yüzde 700 Rekor Bedelsiz Kararı

Aynı zamanda portföy değeri ise 12,9 milyar lira olarak belirlendi. Geçen yılın mart ayına kıyasla borsadaki yatırımcı sayısının neredeyse iki katından biraz daha az arttığı görüldü. Portföy değeri ise iki katından fazla bir artış gösterdi. Öte yandan, şubat ve mart aylarında 8 milyonun üzerinde seyreden yatırımcı sayısının, yüksek faizlerin etkisiyle bu ay 8 milyonun altına gerilemesi dikkat çekici bir durum olarak kaydedildi.

Son zamanlarda giderek azalan yatırımcısı sayısı ele alındığında para kazanmak isteyen küçük yatırımcılar halka arza yönelirken, büyük yatırımcılar ise temettü hisselerine yönelmektedir. Son günlerde yaşanan savaş dedikoduları ve borsada yaşanan para çıkışları sonrasında halka arz ve temettü hisselerinde yatırımcının çıkış yaptığı görüldü.