Ford Otomotiv (FROTO) Borsa İstanbul'da en yüksek temettü ödemesi yapan şirketler arasında yer alıyor. Şirket tarafından geçtiğimiz ay yapılan temettü ödemesi geçtiğimiz yıl aynı döneme göre düşüş gösterrdi. Temettü ödemeleri şirketin yatırımcılar tarafından daha fazla güven duyulmasına ve karlılık oranının artmasına neden oluyor. Şirketler dönemsel yaptıkları karlar üzerinden temettü ödemeleri gerçekleştirerek yatırımcılarına güven vermeye devam ediyor. Yapılan bu ödemeler sayesinde birçok kişi temettü ödemesi yapan şirketlere yönelmeyi tercih ediyor.

TEMETTÜ ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Ford Otomotiv (FROTO) tarafından KAP’a yapılan açıklamayla birlikte şirket ortaklarına 2024’te pay başına net 38,97 TL temettü ödemesi yaptı. 8 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen 38,97 TL temettü ödemesi hisse sahiplerinin hesabına 16 Nisan tarihinde yatırıldı. 

İş Yatırım, Ford Otomotiv’in 2024 yılında hisse başına 62.47 TL temettü ödeyeceğini öngörmüştü. Kurum tarafından 2023 yılında yapılan tahmine göre şirketin temettü veriminin ise %8.53 olacağını tahmin etmişti. Yatırım bankası tarafından yapılan tahmine göre bu yıl 62,47 TL temettü ödemesinin 38,97 TL'si geçtiğimiz ay yapıldı. Hisse sahipleri önümüzdeki süreçte gerçekleşecek temettü ödemesinin detaylarını merak ediyor. Temettü ödemesi için Ford Otomotiv tarafından henüz net bir açıklama yapılmamış durumda. Şirketin elde edeceği net kara ve alınacak kararlara göre temettü ödemesi değişebilir.

FROTO HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da FROTO koduyla işlem gören şirketin hisseleri 15 Mayıs itibariyle 1.185,00 TL seviyesinde. Şirketin hisseleri haftalık bazda yüzde 5,33 aylık bazda ise yüzde 3,67 değer kazandı. FROTO hisseleri uzun vadeli yatırımcısınına yıllık bazda yüzde 128,15 oranında kazanç sağladı.

Yatırım Bankası O Hisseden 3,8 Milyar TL'lik Net Alım Gerçekleştirdi Yatırım Bankası O Hisseden 3,8 Milyar TL'lik Net Alım Gerçekleştirdi

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.