Türkiye'nin en büyük katılım bankaları arasında yer alan Albaraka Türk Katılım Bankası A. Ş. (ALBRK) tarafından bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a bildiri yayınlandı. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (ALBRK) tarafından yapılan açıklama da, Genel Kurul kar payı dağıtım kararıyla ilgili de nihai kararını verdi.

Bankada gerçekleşen toplantıda olağan genel kurul toplantısına ilişkin detayları paylaştı. Toplantı içerisinde de, bankanın 2023 yılı içerisinde hesap dönemlerine ait faaliyet raporu ve finansal tabloların da okunmasıyla ilgili müzakereler gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu üyeleri de ibra edilirken denetçi raporları da görüşüldü.

Albaraka Türk Temettü Ödeyecek Mi?

Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından Kar dağıtıma dair yapıaln teklifin görüşülmesi sonrası da genel kurulun, 2023 yılına dair yatırımcılarına temettü dağıtmama kararını da kabul ettiği vurgulandı. Banka içerisinde bu karar 25 Mart 2024 tarihinde alınırken 27 Mart 2024 tarihinde ise gerçekleştirilen genel kurul toplantısında da görüşülerek resmen onaylandı.

Tüm bu gelişmeler ışığında ise Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. nakit kâr payı ödeme şekli belirlendiği ve temettü ödenmeyeceği vurgulandı.

Bankanın geçen yıl net dönem kârından ayrılacak temettü miktarı üzerine yapılan oylama sonucunda, 3 milyar 428 milyon 557 bin 701,38 lira net dönem kârının bir kısmının Birinci Tertip Yasal Yedek Akçe olarak ayrılmasına karar verildiği kaydedildi. Bu karara göre de toplamda 171 milyon 427 bin 885,07 lira yasal yedek akçe olarak ayrılması ve 3 milyar 241 milyon 823 bin 374,57 liranın olağanüstü yedek akçe olarak eklenmesinin karara bağlandığı belirtildi.

Seçim Sonrası Tavan Giden Çimento Hissesi Pay Başına Net 10 TL Temettü Ödeyecek Seçim Sonrası Tavan Giden Çimento Hissesi Pay Başına Net 10 TL Temettü Ödeyecek

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (ALBRK) koduyla işlem görürken yıllık bazda ise hisse %62,26 oranında prim sağladı. Aylık ortalama yüzde 2,79 oranında kayıp gösteren hissenin de bugün Türkiye Saati ile 17.28'de %3,56 yükselişle 4,36 TL'den işlem görüyor.