Borsa İstanbul’da uzun vadeli yatırım yapan yatırımcılar, 2024 yılı için temettü verecek şirketleri araştırmaya başladılar. Yeni yılın Mart ayında hangi şirketlerin temettü vereceği ise açıklandı.

Martta Temettu Verecek Hisseler

Şubat ayında rekorlar kırarak büyük kazançlar sağlayan BIST100 endeksi, Mart ayı ile birlikte kar satışlarına başladı. Endeks, yeni haftanın ilk gününe yüzde 0,46 artışla 9.139 puandan açıldı ve günün ilk yarısında 9.150 puanı aştı.

Ancak 4 Mart Pazartesi günü TSİ 17.24 itibariyle 8.978 puana geriledi.

Endeksin Düşüşü Kalıcı Mı? Borsa Ne Kadar Düşecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, haftanın ilk gününde yaptığı bir röportajda, piyasaları rahatsız edecek bir vergi değişikliğinin söz konusu olmadığını belirtti.

Yatırımcılar, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesi piyasalarda bir hareketlilik olacağını düşünürken, analistler bu dönemde portföy yenilemenin faydalı olacağını söylüyor.

Tam 4 Şirket Temettü Ödemesi Yapacak

Mart ayına girerken yatırımcıların dikkatini çeken bir diğer konu ise temettü ödeyecek şirketler oldu. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamalara göre, Mart ayında 4 şirket, Nisan ayında ise 5 şirket temettü dağıtacak.

Mart Ayında Yatırımcılarına Temettü Ödeyecek Hisseler

Mart ayında temettü dağıtacak olan 4 şirketin tamamı, 26 Mart 2024 tarihinde kar payı ödemesi gerçekleştirecek.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT)

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT), Mart ayında yatırımcılarına hisse başına net 2,09 TL temettü verecek.

Sigorta şirketi, 29 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, olağanüstü yedek olarak yasal kayıtlara göre hesaplanan 1.336.544.570 TL'nin kâr dağıtımında dikkate alınacağına değindi.

Anhyt Temettu Kar Payi

Birikim Varlık Yönetim (BRKVY)

Temettü dağıtacak diğer bir şirket ise Birikim Varlık Yönetim (BRKVY) olarak öne çıkıyor, varlık yönetimi konusunda Türkiye'nin ve borsanın önemli şirketleri arasında yer alan BRKVY, hisse başına net 0,27 TL temettü ödeyecek.

Sanayi Şirketi 4 TL'lik Temettü Ödemesi İçin O Tarihi İşaret Etti Sanayi Şirketi 4 TL'lik Temettü Ödemesi İçin O Tarihi İşaret Etti

B R K V Y Temettu Kar Payi

Ege Profil (EGPRO)

Ege Profil (EGPRO), 22 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, 1 TL nominal değerli hisse için net 4,79 TL temettü ödemesi yapacağını bildirdi.

E G P R O Temettu Kar Payi

Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV)

Mart ayının son temettü şirketi ise Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV) oldu.

Finansman şirketi KTLEV, 16 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, hisse başına net 1,47 TL temettü vereceği hakkında pay sahiplerini ve kamuoyunu bilgilendirdi.

K T L E V Kar Payi Temettu

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.