Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE) tarafından yapılan KAP bildirisinde şirket temettü ödemesine dair detayları paylaştı. Türkiye'de 1999 yılı itibariyle ilik olarak buzdolabı üretimine başlayan Vestel Beyaz Eşya, bugün Türkiye’nin ilk 3, Avrupa’nın ise en büyük 5 beyaz eşya üreticisi arasında yer almaktadır. Üretiminin büyük kısmını yurt dışı pazarlara yönelten Vestel Beyaz Eşya’nın toplam gelirlerinin yüzde 75-80’i yurt dışı satışlardan oluşmaktadır.

Borsadaki birçok şirket dönemsel karlarından yatırımcılarına temettü ödemesi yaparak şirketin güvenilirliğini artırıyo. Temettü ödemeleri sayesinde kazanana birçok kişi yatırımlarının bu etmene göre şekillendirebiliyor. 

Beyaz eşya şirketi borsada da yatırımcıların ilgisini çeken şirketler arasında yer almaya devam ediyor. Şirket yaptığı yeni çaıklamayla birlikte net temettü tarihi belli oldu.

O Tarihte Hesaplara Yatacak

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildirisinde şirketin temettü kararının onaylandığı ve tarihi yatırımcılarla paylaşıldı. Şirketin Yönetim Kurulu, 2024 yılı için brüt 0,7259260 net  TL0,6533334 TL temettü ödemesi yapılmasını onayladı. Bu ödeme, her 1 TL nominal değerli pay için geçerli olacak ve brüt bazda %72,5926 oranında bir kar payı dağıtımını temsil ediyor. Net bazda ise ödeme %65,33334'e tekabül ediyor.

Yapılan yeni bildiriye göre temettü ödemeleri 29 Temmuz tarihinde yatırımcıların hesaplarına yatacak. VESBE  temettüsüne ilişkin ödemeler  25 Temmuz 'da yapılırken,  29 Temmuz  tarihinde ise yatırımcıların hesaplarına geçecek.

Sanayi Şirketi Yüzde 134 Oranında Temettü Ödemesi Yapacak Sanayi Şirketi Yüzde 134 Oranında Temettü Ödemesi Yapacak

Vesbe Temettü

VESBE Hisseleri Ne Durumda?

Borsa İstanbul'da VESBE koduyla işlem gören beyaz eşya şirketi 30 Mayıs itibariyle 21,86 TL seviyesinde. VESBE hisseleri haftalık bazda yüzde 4,21, aylık bazda ise yüzde 1,53 oranında değer kaybı yaşadı. Şirketin uzun vadeli yatırımcısı yıllık bazda VESBE hisselerinden yüzde 94,66 oranında kazanç sağladı. Yapılan temettü ödeme açıklaması sonrasında hisse fiyatlarında değişim olup olmayacağı da yatırımcılar tarafından merak ediliyor.