"Tera Yatırım (TERA), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan %200 bedelsiz sermaye artırımı kararıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Şirket, halihazırda 52.500.000 TL olan sermayesini %200 bedelsiz şekilde artırarak 157.500.000 TL'ye yükseltecek.

Yeni sermayeyi temsil eden 105.000.000 TL nominal hisse ise, hak sahibi olan yatırımcılara bedelsiz şekilde dağıtılacak.

Şirketin bedelsiz payların yatırımcıların hesaplarına geçeceği tarihi merak ediliyor.

Bedelsiz sermaye artırımlarında, hak sahibi olan yatırımcılar, herhangi bir ücret ödemeden ve başvuru yapmadan hak ettikleri payları hesaplarında görme hakkına sahiptirler.

Hesabınızda TERA hissesi bulunmasa bile, şirketin açıklayacağı bu tarihe kadar hisseyi borsada satın alan her yatırımcı, bedelsiz sermaye artırımından yararlanabilir.

Bedelsiz sermaye artırımlarında, hisse fiyatı verilen bedelsiz oranında düşer. TERA bedelsizinde de hisse fiyatı bu oranda düşecektir.

Haftanın İlk Günü Taban Olan Hissede Yüzde 693 Sermaye Artırım Açıklaması Haftanın İlk Günü Taban Olan Hissede Yüzde 693 Sermaye Artırım Açıklaması

Yeni fiyat hesaplanırken, bedelsiz payların hesaplara geçmeden önceki hissenin son kapanış fiyatı baz alınır.

Şu anda TERA hissesi borsada yaklaşık olarak 40 TL civarında işlem görüyor. Eğer hisse bu fiyattan bedelsiz verilirse, hesaptaki 100 lot TERA 300 lot olurken, hissenin fiyatı da 13,33 TL olacaktır."